Europos maisto saugos tarnyba siūlo mažinti leidžiamąją bisfenolio A paros dozę

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA), iš naujo įvertinusi maiste aptinkamo bisfenolio A (BPA) keliamą riziką, ir, palyginusi su 2015 m. atliktu įvertinimu, siūlo gerokai sumažinti leidžiamąją paros dozę (LPD). EFSA išvados dėl BPA yra išaiškintos mokslinės nuomonės projekte, kuris, viešosiose konsultacijose norinčioms sudalyvauti ir pareikšti nuomonę suinteresuotosioms šalims bus prieinamas iki 2022 m. vasario mėnesio.

Leidžiamoji paros dozė (LPD) – tai medžiagos kiekio įvertis (išreikštas pagal kilogramą kūno svoriui), kuri gali būti vartojama kasdien visą gyvenimą ir nesukelti reikšmingos rizikos sveikatai. 2015 m. atlikusi BPA rizikos vertinimą EFSA buvo nustačiusi laikinąją dienos LPD – 4 mikrogramai kilogramui kūno svorio.

EFSA Besiliečiančių su maistu medžiagų, fermentų ir pagalbinių perdirbimo medžiagų ekspertų grupė nustatė 0.04 nanogramų LPD kilogramui kūno svorio, kuris ir skelbiamas šiame mokslinės nuomonės projekte dėl pakartotinio BPA įvertinimo. Poreikis sumažinti LPD atsirado įvertinus tyrimus, pasirodžiusius mokslinėje literatūroje 2013 m. – 2018 m., kuriuose minimas žalingas BPA poveikis imuninei sistemai. Tyrimuose su gyvūnais buvo pastebėtas padidėjęs „T“ ląstelių kiekis. Tai baltosios kraujo ląstelės, kurios atlieka pagrindinį vaidmenį ląsteliniuose imuninės sistemos mechanizmuose, o padidėjęs jų kiekis gali sukelti alerginį plaučių uždegimą.

EFSA, palyginusi naująją LPD su per maistą gaunamo BPA poveikio įverčiais, padarė išvadą, kad įverčiai, kai visose amžiaus grupėse BPA poveikis buvo vidutinis ir aukštas, viršijo naująją LPD, o tai jau kelia susirūpinimą dėl galimos rizikos sveikatai.

Dr. Claude Lambré, Besiliečiančių su maistu medžiagų, fermentų ir pagalbinių perdirbimo medžiagų ekspertų grupės pirmininkas kalbėjo: „Kad būtų atnaujintas šis projektas, mums prireikė keleto metų kruopštaus vertinimo. Atrinkdami ir vertindami turimus įrodymus naudojome sisteminį metodą. Mokslinėje literatūroje pasirodę naujausieji tyrimai padėjo mums sutelkti dėmesį būtent į svarbiausius, su BPA toksiškumu susijusius klausimus.

EFSA 2006 m. ir 2015 m. atliko BPA saugos įvertinimą, kai jis naudojamas besiliečiančiose su maistu medžiagose. Tuo metu, dėl duomenų neapibrėžtumo ekspertai galėjo nustatyti tik laikinąją LPD, taip pat jie pabrėžė būtinybę užpildyti duomenų trūkumą.

Norėdami dalyvauti viešojoje konsultacijoje, spustelėkite šią nuorodą:

https://connect.efsa.europa.eu/RM/s/publicconsultation2/a0l1v00000E8BRD/pc0109

Kiti straipsniai